Deputat Simona Bucura Oprescu: ,,Ce așteptări să avem însă de la un Guvern care a numit „pomeni” până și pensiile și alocațiile pentru copii”

0
37

Guvernanții de dreapta au bătut mereu toba despre cum trebuie diminuat numărul persoanelor care primesc sociale și reducerea cheltuielilor aferente, afirmă deputatul de Argeș al PSD Simona Bucura-Oprescu, parlamentarul argeșean arătând că, în conformitate cu o analiză făcută de Monitorul Social, România cheltuiește cu protecția socială de opt ori mai puțin decât media UE!

,,Concluzia reiese după o raportare a cheltuielilor cu protecția socială la numărul persoanelor aflate în risc de sărăcie sau excludere socială.

Așadar, afirmația că prea mulți bani se duc pe protecție socială este contrazisă de cifre.

Ce așteptări să avem însă de la un Guvern care a numit „pomeni” până și pensiile și alocațiile pentru copii pe care a refuzat să le majoreze?”, declară Simona Bucura-Oprescu.