Astăzi, Festivalului Internațional de Folclor “Carpați” este la MIOVENI

0
37

Joi, 3 aprilie, orașul Costești a fost gazda celei de-a XXXVIII –a ediții a Festivalului Internațional de Folclor “Carpați” – Jubileu – 50 de ani de festival.

Joi, 3 aprilie, orașul Costești și primarul Ion Baicea au fost gazdele celei de-a XXXVIII –a ediții a Festivalului Internațional de Folclor “Carpați” – Jubileu – 50 de ani de festival.

Pe scenă, alături ansamblurile invitate la festival, au urcat Ansamblul Folcloric „Doina Argeșului” al și Ansamblul Folcloric „Mugurelul” Costești.

Astăzi, 4 iulie, de la ora 18:00, Festivalului Internațional de Folclor “Carpați” va avea loc la MIOVENI, cu paradă, demonstrații artistice și spectacol.

Programul festivalului:

Ora 18:00: Parada ansamblurilor de dans participante la Festivalul Internaţional de Folclor „CARPAŢI”, pe Bulevardul Dacia, zona Bl. H1 – Primăria Mioveni.

Ora 19:00: Spectacol de dansuri folclorice prezentat de ansamblurile participante (Locație – Centrul Civic):

# România – Ansamblul “Dorulețul” al Asociației de Pensionari “Viață lungă” Mioveni

# Turcia – Ankara – POLATLI BELEDIYESI HALK OYUNLARI TOPLULULGU

# România – Tulcea – ANSAMBLUL FOLCLORIC „PLAI DE DOR NICULIȚEL”

# Bulgaria – SOFIA FOLKLORE ENSEMBLE „KREMIKOVTSI”

# Macedonia de Nord – ZKUD „NEGORCI”

# Polonia – DANCE GROUP „KRĄG”

# România – Mioveni – ANSAMBLUL FOLCLORIC „PLAI DE DOR”.